Yanğın təhlükəsizlik sistemləri üzərində audit, monitorinq, konsaltinq
Şirkətimizin təqdim etdiyi xidmətlər sırasında Sifarişçinin hər hansı bir obyektinin audit edilməsi xidməti də vardır. Bəs ümumiyyətlə audit nə deməkdir? Bu məqalədə nəzərdən keçirilən halda audit - müvafiq və zəruri, ölçən və nəzarətedici avadanlıqlarla təchiz edilmiş mütəxəssislər tərəfindən hər hansı yanğın və ya partlayış təhlükəsizliyi normalarına uyğunluğun yoxlanılması deməkdir. Auditə sifariş olunmuş bütün otaqların, ərazilərin və həmçinin potensial təhlükəli zonaların qəbul edilmiş yanğın, alovlanma və yaxud partlayış təhlükəsizliyi normalarına müvafiqliyinin yoxlanılması daxildir.
Audit yoxlanılmasından sonra isə çatışmazlıqların aradan qaldırılması üçün zəruri texniki vasitələrin və təşkilati tədbirlərin yazılı şəkildə siyahısı işlənib hazırlana və Sifarişçiyə təqdim edilə bilər. Hazırlanan siyahı dəqiq şəkildə müəyyən edilmiş texniki şərtlərə malik olaraq, göstəriş xarakterlidir. Göstərişin şərtlərinin yerinə yetirilməsi, obyektin Dövlət Komissiyası tərəfindən qəbul edilməsi üçün kifayət olur.
Əlbəttə, lazımi yanğın təhlükəsizliyi səviyyəsini müxtəlif üsullarla əldə etmək mümkündür. “FIRE Group” şirkətinin ekspertləri həmişə konsultativ (məsləhət) formada (yəni, hələ konsaltinq xidmətləri göstərərək, yazılı sihahını təqdim etməmişdən əvvəl) yanğın əleyhinə normalara müvafiq olan həllərin bütün mümkün variantlarını təsvir edə bilərlər. Həll variantları isə sifarişçinin maliyyə imkanlarından, onun münasib işçi heyətinin mövcudluğundan, estetik tələblərinin və digər məqamların dərəcəsindən asılı olur. Bütün bunlar sifarişçinin tələblərinə ən yaxşı tərzdə cavab verən və müzakirə edilən obyekt üçün ən optimal olan variantı seçməyə imkan verir.
Məsələn, yüksək zərərlilik dərəcəsi olan yerlərdə, otaqlarda texniki vasitələrin tətbiqi daha məqsədəuyğundur. Əksinə, əgər hər hansı bir səbəbdən obyektdə daimi növbətçi personal qalırsa, bu halda avtomatikanın sadələşdirilmiş sistemlərini tətbiq etmək mümkün olur. Hətta bu zaman, mərkəzləşdirilmiş müşahidə pultuna qoşulma sxemini tətbiq edərək, ikili monitorinq sxemini də təklif etmək olar. Məsələn, bir sifarişçi qənaət nöqteyi-nəzərindən divar xaricində çəkilən məftilləri bu müəssisədə kifayət qədər çox olan polad boruların içi ilə aparmağı təklif edə bilər, digərini isə heç xaricdə istehsal olunmuş plastik örtük də qane etməz – çünki o, telsiz xəbərdaredicilərə üstünlük verir və s.
“FIRE Group” şirkəti yanğın əleyhinə monitorinqi bütün mövcud olan üsullarla həyata keçirmək iqtidarındadır. Belə üsullara artıq yuxarıda qeyd edilmiş yoxlamalardan başlayaraq, Mərkəzləşdirilmiş Müşahidə Pultunda operativ növbətçiliyə qədər bütün variantlar daxildir. Müşahidə, videogörüntülərin təhlilini edən intellektual sistemlərinə qoşulmuş video-müşahidə kameraları ilə və həmçinin, yanğın lövhələri vasitəsilə obyektlərin monitorinqi yolu ilə aparılır.

Аудит, мониторинг, кoнсалтинг систем пожарной безопасности
Среди предоставляемых нашей компанией услуг имеется и услуга аудита любого объекта Заказчика. А что значит аудит? Аудит в рассматриваемом в данной статье виде - это проверка со стороны специалистов, вооруженных соответствующим и необходимым измеряющим и контрольным оборудованием соответсвия нормам пожарной или взрывной безопасности. Аудит включает в себя проверка всех заказанных комнат, территорий, а также потенциально опасных зон на предмет соответствия принятым нормам пожарной безопасности, возгорания или взрыва.
После аудитной проверки, можно подготовить и предоставить Заказчику в письменном виде список всех необходимых технических средств и организационных мер для устранения всех недостатков. Подготовленный список содержит в себе точно определенные технические условия и носит характер указания. Следование условиям указания бывает достаточным для принятия объекта со стороны Государственной Комиссии.
Конечно, можно достичь пожарной безопасности различными способами. Эксперты компании “FIRE Group”в консультативной форме (то есть, еще предоставляя консалтинговые услуги, до предоставления списка в письменном виде) могут описать все возможные варианты путей соответствия противопожарным нормам. Варианты решений будут зависеть от уровня финансовых возможностей заказчика, существования соответствующего контингента сотрудников, эстетических потребностей и других моментов. Всё это даёт возможность выбора варианта, в самом лучшем виде отвечающего запросам заказчика и самого оптимального для обсуждаемого объекта.
К примеру, в местах повышенной вредности более целесообразно использование технических средств. Напротив, если по какой-либо причине на объекте круглосуточно остается дежурный персонал, можно использовать упрощенные системы автоматики. В этом случае можно даже предложить двойную мониторинговую систему с подключением к централизованному пульту наблюдения. К примеру, один заказчик может предложить проведение наружной проволоки через стальные трубы, имеющиеся на предприятии в избытке, из соображений экономии, а другого могут не устроить даже пластиковые покрытия, произведенные зарубежом, потому что он предпочитает безпроводные датчики и т.д.
Компания “FIRE Group” может проводить мониторинг всеми возможными способами. Такие способы включают в себя много вариантов, начиная с отмеченных выше проверок до Централизованного Пульта Наблюдения. Наблюдение проводится с помощью анализирующих видеоизображения интеллектуальных систем с подключенными камерами видеонаблюдения, а также путем мониторинга объектов посредством пожарных стендов.