Yanğın təhlükəsizlik sistemləri üzərində audit, monitorinq, konsaltinq
Şirkətimizin təqdim etdiyi xidmətlər sırasında Sifarişçinin hər hansı bir obyektinin audit edilməsi xidməti də vardır. Bəs ümumiyyətlə audit nə deməkdir? Bu məqalədə nəzərdən keçirilən halda audit - müvafiq və zəruri, ölçən və nəzarətedici avadanlıqlarla təchiz edilmiş mütəxəssislər tərəfindən hər hansı yanğın və ya partlayış təhlükəsizliyi normalarına uyğunluğun yoxlanılması deməkdir. Auditə sifariş olunmuş bütün otaqların, ərazilərin və həmçinin potensial təhlükəli zonaların qəbul edilmiş yanğın, alovlanma və yaxud partlayış təhlükəsizliyi normalarına müvafiqliyinin yoxlanılması daxildir.
Audit yoxlanılmasından sonra isə çatışmazlıqların aradan qaldırılması üçün zəruri texniki vasitələrin və təşkilati tədbirlərin yazılı şəkildə siyahısı işlənib hazırlana və Sifarişçiyə təqdim edilə bilər. Hazırlanan siyahı dəqiq şəkildə müəyyən edilmiş texniki şərtlərə malik olaraq, göstəriş xarakterlidir. Göstərişin şərtlərinin yerinə yetirilməsi, obyektin Dövlət Komissiyası tərəfindən qəbul edilməsi üçün kifayət olur.
Əlbəttə, lazımi yanğın təhlükəsizliyi səviyyəsini müxtəlif üsullarla əldə etmək mümkündür. “FIRE Group” şirkətinin ekspertləri həmişə konsultativ (məsləhət) formada (yəni, hələ konsaltinq xidmətləri göstərərək, yazılı sihahını təqdim etməmişdən əvvəl) yanğın əleyhinə normalara müvafiq olan həllərin bütün mümkün variantlarını təsvir edə bilərlər. Həll variantları isə sifarişçinin maliyyə imkanlarından, onun münasib işçi heyətinin mövcudluğundan, estetik tələblərinin və digər məqamların dərəcəsindən asılı olur. Bütün bunlar sifarişçinin tələblərinə ən yaxşı tərzdə cavab verən və müzakirə edilən obyekt üçün ən optimal olan variantı seçməyə imkan verir.
Məsələn, yüksək zərərlilik dərəcəsi olan yerlərdə, otaqlarda texniki vasitələrin tətbiqi daha məqsədəuyğundur. Əksinə, əgər hər hansı bir səbəbdən obyektdə daimi növbətçi personal qalırsa, bu halda avtomatikanın sadələşdirilmiş sistemlərini tətbiq etmək mümkün olur. Hətta bu zaman, mərkəzləşdirilmiş müşahidə pultuna qoşulma sxemini tətbiq edərək, ikili monitorinq sxemini də təklif etmək olar. Məsələn, bir sifarişçi qənaət nöqteyi-nəzərindən divar xaricində çəkilən məftilləri bu müəssisədə kifayət qədər çox olan polad boruların içi ilə aparmağı təklif edə bilər, digərini isə heç xaricdə istehsal olunmuş plastik örtük də qane etməz – çünki o, telsiz xəbərdaredicilərə üstünlük verir və s.
“FIRE Group” şirkəti yanğın əleyhinə monitorinqi bütün mövcud olan üsullarla həyata keçirmək iqtidarındadır. Belə üsullara artıq yuxarıda qeyd edilmiş yoxlamalardan başlayaraq, Mərkəzləşdirilmiş Müşahidə Pultunda operativ növbətçiliyə qədər bütün variantlar daxildir. Müşahidə, videogörüntülərin təhlilini edən intellektual sistemlərinə qoşulmuş video-müşahidə kameraları ilə və həmçinin, yanğın lövhələri vasitəsilə obyektlərin monitorinqi yolu ilə aparılır.

Among the services provided by our company there is also an audit service of any facilities of the customer. But what does an audit mean? An audit, in the form considered in this article, is an inspection by specialists armed with appropriate and necessary measurement and control equipment for conformance to the standards of fire and explosion safety. An audit includes verification of all the ordered rooms, areas, as well as potentially dangerous areas for compliance with accepted standards of fire and explosion safety.
After audit inspection, you can prepare and provide to the Customer in writing a list of all the necessary technical means and organizational measures to eliminate all deficiencies. Prepared list contains well-defined specifications and has the nature of guidance. Following the terms of instructions is sufficient to make facility accepted by State Commission.
Of course, it is possible to achieve fire safety in different ways. Experts of "FIRE Group" in the form of advice (that is, still providing consulting services, before provision of the list in writing) can describe all possible ways of compliance with fire regulations. Variants of decisions will depend on the level of financial capacity of the customer, the existence of appropriate staff contingent, aesthetic needs and other factors. All this makes it possible to select the option, which meets the needs of the customer best and the most appropriate for the object under discussion.
For example, in places of increased hazard the use of technical means is more appropriate. On the contrary, if for any reason personnel stays on duty on the facility around the clock, we can use the simplified control system. In this case, we can even offer a dual monitoring system with a connection to a centralized surveillance console. For example, a customer may require a wire through the outer steel pipe, available at the company in excess, for reasons of cost, while others can not accept even a plastic cover made abroad, because he prefers cordless sensors etc.
“FIRE Group” company can implement monitoring by all possible ways. Such methods include many options, from the above-mentioned inspections to Centralized Surveillance Console. Surveillance is carried out by analyzing the video of intelligent systems with connected security cameras, as well as by monitoring facilities by fire stands.